Wystawa i aukcja prac Waldemara Smolarka „Filigrany i Moriole”

Wystawa i aukcja prac Waldemara Smolarka „Filigrany i Moriole”

 czwartek (9 lipca) w Atelier Grzybowska 6/10 odbył się wernisaż prac Waldemara Smolarka (ur. 5 września 1937 w Warszawie zm. sierpień 2010 w Vancouver ) – polski malarz i grafik.

Uczył się malarstwa prywatnie – u Zygmunta Tomkiewicza i Wincentego Śliwińskiego. Uczestniczył w wielu wystawach (m.in. organizował nieformalne wystawy na Barbakanie w Warszawie). Jego prace znajdują się w muzeach polskich i zagranicznych.

smolarek 4Poniżej cytuję artykuł autorstwa kuratorki wystawy – Natalii Cetery:

FILIGRANY I MORIOLE.
SMOLAREK PRZYWRÓCONY.

Należał do grona najciekawszych osobowości artystycznych powojennej sztuki polskiej, orbitujących wokół warszawskiej Grupy Malarzy Niezależnych. Po 5 latach od śmierci i 47 od kiedy Waldemar Smolarek opuścił Polskę udając się w swoją emigrację artystyczną, znaczna ilość jego prac powróciła do kraju i stanowi nie lada gratkę dla kolekcjonerów. Jego prace znajdują się w światowych galeriach, w rękach prywatnych kolekcjonerów w Szwecji, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a jego obrazy osiągają coraz wyższe ceny w światowych domach aukcyjnych.

Prosty chłopak z Pragi

Waldemar Smolarek (ur. 1937 w Warszawie), kształcił się w kierunku malarstwa u profesora Zygmunta Tomkiewicza i Aleksandra Kobzdeja z Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 60. brał udział w formowaniu się – mimo, że formalnie nigdy do niej nie należał – warszawskiej Grupy Malarzy Niezależnych – jednego z najbardziej wpływowych środowisk artystycznych Warszawy w czasach PRL-u. Na początku 1962 roku zaczęły się wystawy na murach wokół warszawskiego Barbakanu. W warunkach bezwzględnej „odwilży” artyści malowali, wystawiali i sprzedawali obrazy bez ingerencji komisji kwalifikacyjnych, cenzury. Malarstwo abstrakcyjne i przedstawiające wystawiali tam wtedy: Piotr Naliwajko, Zbigniew Kupczyński, Barbara Szajewska, Jacek Mieliwodzki, Władysław Popielarczyk, Waldemar Smolarek, Romuald Dąbrowski – Naldek, Jerzy Lassota i wielu innych. W połowie 1967 roku zaczęło się przykręcanie politycznej śruby – przyjechała milicja i tak skończył się festiwal niezależnej twórczości na Barbakanie. Po likwidacji wystaw barbakanowych większość wystawiających tam artystów wyemigrowała na Zachód.

W 1968 roku Smolarek, podobnie jak wielu jego kolegów po fachu, opuścił Polskę, udając się na emigrację artystyczną. Początkowo przebywał w Szwecji, skąd przeniósł się do Kanady, w której tworzył, aż do śmierci 22 sierpnia 2010 r. Wystawiał wielokrotnie w całej Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, w tym: Museum of Modern Art, Gallerie Classkjua (Sztokholm, Szwecja), Presentation House (North Vancouver, Kanada), Galleria Fernando Vijande (Hiszpania), Harrison Galleries, The Osaka Foundation, Kilakyushu (Japonia), the Mont Serrat Gallery (Nowy Jork, USA), the Lankton Gallery (Londyn, UK), the Toporow Gallery (Los Angeles, USA), Espozione Imt Pittura Scultura (Włochy), Kunsterhaus Wien (Wiedeń, Austria), Gallery Sylvia Menzel (Berlin, Niemcy). Z biegiem lat zyskał sobie sławę jako artysta bardziej kanadyjski niż polski.

Kreska, figura, masa

Smolarek znany jest jako artysta tworzący w duchu malarstwa abstrakcyjnego, wywodzącego się z rosyjskiego konstruktywizmu. Choć w latach 60. nie jest to już wiodący kierunek, a epoka Kandinsky’ego, Klee i Malewicza dawno minęła, to abstrakcjonizm cieszył się dużym zainteresowaniem jako malarstwo nowoczesne, stanowiące protest młodych artystów przeciw spłyceniu i ograniczeniu tematyki w malarstwie, przeciw wydziedziczeniu twórców z wolności poszukiwań artystycznych.

smolarek 1Jego twórczość nie ograniczała się do malarstwa – we wczesnych latach edukacji artystycznej zajmował się metaloplastyką, tworzył grafiki, obrazy olejne na płótnie i papierze. Ma w swoim dorobku kilka prac figuratywnych jednak głównym językiem jego malarskiej wypowiedzi jest abstrakcja kolorystyczna, której pozostał wierny do końca swej twórczości.

Niewiele osób wie o jego związkach z Salvadorem Dalim, które odcisnęły swoje piętno w malarstwie Smolarka i zaowocowały bardziej malarskim niż konstrukcyjnym potraktowaniem niektórych kompozycji.

Swoje kompozycje malarskie, szczególnie we wczesnych latach twórczości, budował w oparciu o linie, płaskie figury geometryczne (najczęściej prostokąty i kwadraty) i rozedrgane plamy barwne, które są raczej elementami budowy przestrzeni, konstruowania dynamiki obrazu, niż jego zasadniczym tematem. Materia jego obrazów robi wrażenie stworzonej z ekspresyjnych pociągnięć zaczerpniętych prosto z obrazów Jacksona Pollocka, jednak technika Smolarka nie ma nic wspólnego z abstrakcyjnym rozbryzgiwaniem farb na płótnie. Stanowi raczej efekt przemyślanej kompozycji.

Filigrany i moriole

Kompozycje zachowanych i udokumentowanych prac można podzielić pod względem formalnym na dwie zasadnicze grupy. W pierwszej z nich figury geometryczne wydobyte z masy plastycznej rozmieszczone są nieregularnie na całej powierzchni obrazu. Przeplatające się kreski i linie tworzą większe układy geometryczne lub w niektórych wypadkach swoiste axis mundi kompozycji. Często wydają się one bliźniacze, nakładają się na siebie bądź, niczym cienie, przenikają ze sobą, tworząc niepokojące spięcia i powodując rytmiczny ruch. W formy te niekiedy wplecione są swobodnie kule przypominające cząsteczki atomów, krążące w przestrzeni i odbijające się jedne od drugich. Całość prac utrzymana jest w jasnej kolorystyce, podkręconej jedną dominującą barwą w różnych tonach, przełamaną jaskrawymi, mocniejszymi kolorami geometrycznych nieregularnych elementów.

Na kompozycjach drugiej, zdecydowanie najliczniejszej grupy, między elementy geometryczne zostają wplecione filigranowe, ażurowe szlaczki i wzory, podkreślające wrażenie przezroczystości i przenikania się poszczególnych elementów i planów. Efekt ten artysta uzyskał poprzez odciśnięcie na płótnie różnokształtnych siatek oraz dzięki stosowaniu różnorodnych pędzli i szpachli do kładzenia koloru na płótno. Obrazy te utrzymane są również w zdecydowanie bardziej wyrazistej kolorystyce. W efekcie powierzchnie kompozycji robią wrażenie zmiennych, migotliwych, jakby pochodzących z tajemniczej rzeczywistości, do której widz nie ma bezpośredniego dostępu. Z tych kompozycji wyłania się wielowymiarowy i cudownie barwny kosmos, struktura wszechświata oparta o proste kształty i przenikające się linie, zderzające się atomy.

Kompozycje malarskie Smolarka są interesujące zarówno pod względem kolorystycznym jak i fakturowym. Poszczególnym warstwom masy plastycznej zostały przyporządkowane różne kolory. Dominującymi kolorami są czerwienie, pomarańcze i żółcienie, przez które przedzierają się zielenie, brązy i błękity. Kolory te zostały narzucone elementom geometrycznym wydobytym z masy plastycznej. Różnorodne niuanse kolorystyczne poświadczają doskonałą znajomość warsztatu. Za pomocą swojego unikatowego języka artystycznego opowiada historię powstawania świata, a obraz konstruuje jakby tworzył nowe galaktyki.

Smolarek przywrócony.

smolarek 3Unikatowy język malarski Smolarka wyniósł go do czołówki najważniejszych malarzy XX-wieku. Jego sylwetka została zaprezentowana w albumach „Who’s Who in American Art” oraz „Who’s Who in the World” – publikacjach przedstawiających najważniejszych twórców światowej kultury. Jego obrazy można znaleźć w kolekcjach instytucji takich jak Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Miami czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Muzeum Narodowe w Warszawie, a także w rękach prywatnych kolekcjonerów – jednym z nich był sam Albert Einstein.

Ceny jego obrazów na zagranicznych aukcjach osiągają ceny nawet 6000$ (Westbridge Fine Art Auction House, Vancuver, Kanada), chociaż w Polsce jego nazwisko i twórczość są prawie nieznane oraz niedoceniane. Wiele obrazów Smolarka zostało również przekazanych na cele charytatywne.

Na rodzimym rynku z rzadka można trafić na jego prace. Pojedyncze obrazy pojawiły się na aukcjach w domu aukcyjnym Rempex, a ostatnio jedną z prac można było kupić między innymi podczas gali Fundacji Św. Jana Jerozolimskiego, organizowanej przez Joannę Radziwiłł pod koniec czerwca 2015 r.

9 lipca w Atelier Grzybowska odbędzie się specjalna wystawa „Filigrany i moriole” prezentująca prace Waldemara Smolarka powstałe w latach 1960-2005, w których artysta buduje swój malarski świat z cząsteczek atomów, fraktali i energii wpisanej w siatkę krzyżujących się linii. Będzie to jedna z jakże rzadkich możliwości nie tylko zapoznania się szerzej z twórczością tego niezwykłego artysty, ale również nabycia jego prac podczas aukcji, która odbędzie tego w dniu otwarcia wystawy.


Treść zaproszenia na wernisaż wystawy Waldemara Smolarka:

Bonjour,

C’est avec grand plaisir que je vous invite au vernissage des peintures de Waldemar Smolarek.
Le vernissage aura lieu  jeudi, le 9 juillet 2015 à 18h dans l’Atelier Grzybowska – ul. Grzybowska 6/10 à Varsovie.
Les oeuvres de l’artiste peuvent être trouvées dans les collections privées en Europe, USA, Canada.
Vous trouverez l’invitation au vernissage dans la pièce jointe.
Pendant le vernissage vous pourrez découvrir le parfums en provenance d’Italie.
L’opportunité vous sera également proposée de goûter des vins de France 5les Secrets du Vin) ainsi que la bière NINKASI.

Vous êtes cordialement invités à cette exposition!
Jola Christol
RSVP avant le 9.07.2015


9 lipca 2015 | godzina 18:00
Atelier Grzybowska | ul. Grzybowska 6/10

FILIGRANY I MORIOLE.
SMOLAREK PRZYWRÓCONY

Po 5 latach od  śmierci i  47 latach od kiedy wybitny polski twórca, Waldemar Smolarek opuścił Polskę udając się w swoją emigrację artystyczną,  znaczna ilość jego prac powróciła do kraju i stanowi nie lada gratkę dla kolekcjonerów. Jego prace znajdują się w światowych galeriach w rękach prywatnych kolekcjonerów w Szwecji,  Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a jego obrazy osiągają wysokie ceny na aukcjach w Christie’s

Waldemar Smolarek (ur. 1937 w Warszawie), kształcił się w kierunku malarstwa u profesora Zygmunta Tomkiewicza i Aleksandra Kobzdeja z Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Przez cały okres lat 60. Współtworzył, na przekór władzy, publiczne i niezależne wystawy w warszawskim Barbakanie, wspólnie z takimi artystami jak Zbigniew Kupczyński, Jan Naliwajko, Aleksander Soćko (Jan Wegner) oraz brat Waldemara – Apolinary. W 1968 roku opuścił Polskę i osiadł w Kanadzie, gdzie zmarł w 2010 r.
Smolarek znany jest jako artysta prezentujący nurt malarstwa abstrakcyjnego wywodzącego się z rosyjskiego konstruktywizmu. Jednak niewiele osób wie o jego związkach z Salvadorem Dalim, które odcisnęły swoje piętno w malarstwie Smolarka.

Wystawa „Filigrany i moriole” prezentuje prace Waldemara Smolarka powstałe w latach 1960-2005, w których artysta buduje swój malarski świat z cząsteczek, atomów i fraktali. Za pomocą swojego unikatowego języka artystycznego opowiada historię powstawania świata.

Serdecznie zapraszam
Jolanta Christol
Prezes Fundacji „Biznes to Sztuka”


Poniżej kilka innych relacji z wystawy: